Vapování a mráz: Na co byste si měli dát pozor?

Vapování a mráz: Na co byste si měli dát pozor?

V posledních dnech trochu přituhovalo. Do mrazu byste se měli nejen teple obléct, ale myslet i na své vapo. Jak je to s vapováním a mrazem? A je to vůbec jiné než během zbytku roku? Pojďme se na to společně podívat.

Ideální podmínky pro vapování

Nejprve si řekneme, jaké jsou ideální podmínky pro vapování. Za nás je to určitě pokojová teplota, bezvětří ne příliš vlhký ani suchý vzduch. Bezvětří je jasné zejména kvůli trikům. Suchý vzduch je vzhledem ke zdraví, protože vapování může vysušovat sliznici a suchý vzduch funguje úplně stejně. Přílišné horko může způsobit přehřátí baterie a nenávratné poškození zařízení.

Vadí při vapování mráz?

Ano, vadí. A vadí všemu: zařízení i liquidům. Mráz je největší nepřítel baterie zařízení. Možná to znáte v souvislosti s tím, že se vám během zimního pobytu venku rychle vybije telefon. Nejen že se vám baterie ve vašem vapu rychleji vybíjí, ale také se opotřebovává. Kvůli mrazu se v baterii snižuje vnitřní odpor a tím se snižuje i její napětí. Výkon není takový, jaký by měl být, aniž byste své zařízení nějak výrazně využívali. Baterie v e-cigaretách jsou obecně vyráběny pro provozní teplotu mezi deseti až pětatřiceti stupni Celsia. Všechno nad i pod je ve většině případů ke škodě.

Liquidy mají v zimě tendenci houstnout. Nejen že se vám budou hůř doplňovat do tanku, ale budou se také špatně vstřebávat do vaty u žhavící hlavy. V důsledku toho může dojít ke spálení vaty a zničení žhavící hlavy, kterou pak můžete pak rovnou vyhodit a vyměnit za novou. V mrazu vám liquid úplně nezmrzne, protože mimo jiné látky obsahuje propylenglykol, který prostě nezmrzne. 

Jak vapovat v zimě

Během pobytu venku mějte své zařízení i liquidy schovaný v kapse co nejblíže u těla, aby nepřišly do styku s mrazem. Před vapováním zkuste baterii svého zařízení zahřát v rukách. V tanku mějte vždy dostatek liquidu, aby nedošlo k jeho velkému zhoustnutí. A pokud používáte kovový náustek, vyměňte ho raději za plastový. 

Pozor také na vapování v zimě v nezahřátém autě. Pára se může rychle dostat na okno a v důsledku mrazu zmrznout.

Po příchodu zvenku nechte své zařízení či liquidy odpočinout v pokojové teplotě a ideálně teprve poté se puste do vapování jako obvykle.

Případně to vyřešte jednorázovkou, kterou po vapování venku v zimě rovnou vyhodíte. 

Co byste si z tohoto článku měli odnést

  • ideální podmínky pro vapování jsou pokojová teplota, bezvětší a standardní vlhkost vzduchu
  • vapování má nepříznivý vliv na kapacitu a ničí výkon i celkovou životnost baterie
  • liquidy v zimě houstnou a hůř se vstřebávají do vaty ve žhavící hlavě
  • liquidy vám neměly zmrznout
  • v zimě nevystavujte zařízení ani liquid přímému mrazu
  • nevapujte v nezahřátém autě, mohou vám namrznout okénka zevnitř
  • po příchodu zvenku nechte liquid i vapo v pokojové teplotě “povolit”
zpět na výpis

Související produkty

Doprava zdarma
Při nákupu nad 400 Kč

Doprava zdarma
Při nákupu nad 400 Kč

Rychlé dodání
Do 3 dnů

Rychlé dodání
Do 3 dnů

Věrnostní program
Dárky a nákupy za body

Věrnostní program
Dárky a nákupy za body

Výhody pro registrované
Přednostní prodej a akce

Výhody pro registrované
Přednostní prodej a akce