6 důvodů, proč se vykašlat na cigarety a přejít k vapování

6 důvodů, proč se vykašlat na cigarety a přejít k vapování

Kouření cigaret bylo cool tak v 60. letech v USA, u nás pak v devadesátkách potom, co se nám otevřel svět. Jenže s novými informacemi víme, že každá cigareta je jakýsi pomyslný hřebík do rakve. A tak se hledají alternativy. Tou nejčastější je pak vapování, tedy kouření elektronických cigaret. Přečtěte si 6 důvodů, proč se vykašlat na cigarety a přejít k vapování.

Zdraví na prvním místě

Jasně, tahle problematika je trochu tenký led. Ale když už se dostanete na rozcestí, je třeba volit menší zlo. A celosvětové studie ukazují, že kouření cigaret je několikanásobně zdraví škodlivější než vapování. Pokud pomineme nikotin, při kouření dochází ke spalování tabáku a cigaretového papírku, takže vdechujete spoustu šíleností. Nehledě na pasivní kouření, že tím obtěžujete zdraví svého okolí. Při vapování vydechujete jen páru. A jediné, co není nic moc, že vapování vysušuje ústní sliznici. Pak je na místě doplňovat tekutiny. 

Poznámka autora článku: Vzpomenu si na svého kámoše, se kterým jsem kdysi bydlel ve studentském bytě. Každé ráno se probouzel s tím, že si dá cigaretku. Bezprostředně poté přicházel tuberácký kašel, ze kterého se dělalo zle i mně. Po nějaké době borec přestal kouřit a přešel na vapo. A ejhle, kašel nikde. 

Doba zdražená

V posledních letech, kdy se po covidu zdálo, že nás už nic nemůže překvapit, přišla válka na Ukrajině a ruku v ruce s ní „doba zdražená”. Rostou ceny pohonných hmot, energií, potravin a samozřejmě cigaret. Kromě toho narůstá také inflace, což v podstatě znehodnocuje peníze. Abychom dokončili tohle makroekonomické okénko, kouření cigaret se vám prostě nevyplatí. 

Zatímco kouření cigaret vás vyjde měsíčně na několik tisíc, v případě vapování je to v řádu stovek. A to je opravdu silný argument. Srovnání cen jsme rozebírali už v článku Ekonomické výhody vapování: Jak ušetřit balík.

Smrad vs vůně

Když jdeš na rande a holka smrdí jak popelník, tak může z devítky klesnout třeba rovnou na trojku. To samý, když má chlapák cigaretový odér z úst i oblečení, jen tak taky nezaboduje. Kdežto když vapujete, voní to, jak sami chcete. Ovocně, mentolově nebo třeba jako cheesecake (čti chesekake). A to je silný argument.

Svoboda vs omezení

Zatímco kouřit se nedá skoro nikde, s vapováním je to o něco příznivější. Samozřejmě jde i o nějakou etiketu. Pokud produktujete obrovské množství páry (nízkoodporové vapování), je potřeba myslet na to, abyste tím neotravovali své okolí, například v restauraci v dopravních prostředcích a podobně. Na druhou stranu vapování umí být poměrně diskrétní, a tak si můžete své vapo vychutnat na místech, kde by vám to s cígem neprošlo.

Lepší regulace nikotinu

Zatímco u kouření můžete nikotin regulovat tak počtem cigaret, případně silou cigaret, které si koupíte. U vapování můžete ovládat příjem nikotinu mnohem citlivěji. Snadno se tak můžete zbavit závislosti na nikotinu postupným snižováním dávky. U vapování pak můžete zůstat jako u životního stylu, ale můžete vapovat beznikotinové náplně. A že jich je. 

Bordel vs pořádek

Zatímco po vykouření cigarety po vás zbyde nechutný vajgl, kterého se musíte nějak zbavit - ideálně do popelníku, nikoliv to cvrnkat, kam vás napadne. Tak u vapování je to v podstatě zero waste. Pokud tedy pomineme jednorázovky či výměnu žhavících hlav a dalších součástek při běžné údržbě. To hraje také pro vapo.

Co byste si z tohoto článku měli odnést

  • cigarety jsou zdraví škodlivější než vapování – dokládají nezávislé studie
  • při kouření si sáhnete daleko hlouběji do kapsy než při vapování – rozdílem jsou desetitisíce ročně
  • s cigaretami budete smrdět jak vágus, s e-cigaretami vonět dle oblíbené příchutě
  • kouřit se nedá skoro nikde, s vapováním je to snazší
  • při vapování máte lepší možnosti při regulaci příjmu nikotinu, snáze se tak zbavíte závislosti
  • po cigaretách po vás zbydou vajgly, zatímco vapování je tak trochu zero waste
zpět na výpis

Související produkty

Doprava zdarma
Při nákupu nad 400 Kč

Doprava zdarma
Při nákupu nad 400 Kč

Rychlé dodání
Do druhého dne

Rychlé dodání
Do druhého dne

Věrnostní program
Dárky a nákupy za body

Věrnostní program
Dárky a nákupy za body

Výhody pro registrované
Přednostní prodej a akce

Výhody pro registrované
Přednostní prodej a akce